Mlečni zubi
Prvi zubi (mlečni zubi) počinju da rastu oko 6-og meseca života i nastavljaju sa rastom do oko 3 godine. Neka beba dobije prvi zub sa tri meseca, dok druga sa osamnaest, a opet su obe zdrave i normalno se razvijaju.
Deca dobijaju dvadeset zuba, mlečne zube, tokom prve tri godine života. Zato roditeljima izgleda kao da im stalno niču zubi i ne retko i neke bolesti pripisuju tom sasvim normalnom procesu.
Redosled nicanja zuba
Obično bebi prvo niču dva središnja donja sekutića (jedinice). Sekutići su osam prednjih zuba (četiri donja i četiri gornja). Nekoliko meseci kasnije niču gornji sekutići, njih četiri obično u razmaku od po mesec dana. Prosečna beba od godinu dana ima šest zuba – četiri gore i dva dole. Zatim sledi pauza od nekoliko meseci, do naredne serije. Tada naglo izbija jedan za drugim šest zubića: dva preostala sekutića dole i četiri prva kutnjaka. Kutnjaci ne niču odmah pored sekutića, jer ostavljaju mesto za očnjake.
Posle pojave prvih kutnjaka, sledi pauza od nekoliko meseci pre nego što između sekutića i prvih kutnjaka ne počnu da rastu očnjaci. Ovo se najčešće dešava u drugoj polovini druge godine. Na kraju niču četiri kutnjaka (drugi kutnjaci iza prvih) obično polovinom treće godine. U proseku prvi sekutići niču oko 7. meseca, drugi oko 8. prvi kutnjaci od 10. do 14. meseca, očnjaci od 14. do 20. meseca i na kraju drugi kutnjaci od 24. do 30. meseca. Međutim, to je jedan prosek. Nema potrebe da brinete ako je kod vaše bebe raspored nicanja zuba raniji ili kasniji.
Sta raditi kad počnu da niču prvi zubi?
Rast zuba prouzrokuje kod dece osetljive desni što njih čini vrlo nervoznim. Neka beba kenka, žvaće sve što dohvati, balavi, teško zaspi, budi se svaki čas i to se ponavlja svakih mesec - dva kad joj niču zubi. Drugoj bebi zub nikne neprimetno i roditelji ga vide u ustima, a da nisu ni znali da niče. Možete im pomoći tako što će te svojim prstom blago masirati desni ili malom mekanom četkicom blago češkati desni. Možete mu dati posebnu glodalicu koju pre toga možete neko vreme držati u frižideru. Ona će detetu hladiti desni i na taj način mu olakšati izbijanje zubića.
Postoje gelovi ili tečnosti za bebe koji sadrže sredstva protiv bolova ili male količine anestetika koji ublažuju simptome izbijanja zuba. O ovim sredstvima se možete obavestiti kod Vašeg stomatologa ili pedijatra. Ako dete dobije temperaturu pri izbijanju zuba, prvo kontaktirajte Vašeg pedijatra koji će isključiti neku drugu mogućnost nastanka temperature.
Da li treba prati prve zube?
Kada niknu prvi zubići oni se peru vlažnom gazom, tako što se odsečnim pokretima protrljaju od desni prema donjoj ivici. Potrebno je takve pokrete uraditi najmanje pet puta, i to sa vidljive strane, ali i sa strane okrenute usnoj duplji. Takođe, zubići se mogu očistiti i posebnom četkicom za zube koja se natakne na prst - što je u isto vreme i izvrsna masaža. Prvi zubi se peru ujutru i uveče. Za to vreme bebica treba samo da se igra sa zubnom četkicom (kako bi se navikla na nju).
Kada bi trebalo početi sa korišćenjem četkice i paste za zube?
Od druge godine se preporučuje redovno korišćenje četkice za zube i decje paste Dečja pasta za zube koja sadrži florid jača zubnu gleđ i sprečava stvaranje karijesa. Minimalna doza će biti sasvim dovoljna. Ako se dobro razmaže po vrhovima četkice, ne može se progutati.
Koji je pravilan način pranja zuba mog deteta?
- Postavite četkicu na liniju između zuba i desni pod uglom od 45 stepeni
- Prvo nežno pravite male, kružne pokrete čisteći jedan po jedan zub, a zatim povlačite četkicu u smeru rasta zuba (gornje zube na dole, a donje zube na gore). Vodite računa da ne preskočite neki zub ili stranu.
- Četkajte grizne površine zuba pokretima napred – nazad. Budite sigurni da ste isčetkali sve fisure i ulegnuća. Takođe morate pratiti da ne bi nešto propustili.
- Nemojte zaboraviti da operete zube i sa unutrašnje strane koja je okrenuta ka jeziku. Takođe postavite četkicu pod uglom od 45 stepeni na liniju desni i prvo blagim kružnim pokretima protrljajte svaki zub, a onda ih iščetkajte pokretima u prvcu u kom rastu.
- Blago operate jezik svome detetu da biste uklonili bakterije i održali svež dah.
- Pomozite detetu da ispere usta i zube.
Zašto treba lečiti mlečne zube:
- Ispod svakog mlečnog zuba se nalazi zametak stalnog. Ako ne leče mlečne zubiće svojih mezimaca, roditelji rizikuju da ugroze stalne zube koji se nalaze u procesu formiranja.
- Što pre počnete da lečite detetove zube, to će ono lakše savladati strah od zubarske stolice.
- Mlečni zubi čuvaju mesto za stalne i na taj način se obezbeđuju idealno ravni zubi u starijem uzrastu.
- Funkcija varenja hrane direktno zavisi od zdravlja zuba, a to je posebno značajno kod dece.
- Nelečeni zubi su izvor hroničnih infekcija.
- Dete koje se bez ustezanja osmehuje mnogo je društvenije i emocionalno slobodnije
Kada je pravo vreme za prvu posetu stomatologu?
Prva poseta stomatologu je veoma važna, kako za Vaše dete, tako i za Vas. Od nje mnogo zavisi kakav će stav Vaše dete imati prema zdravlju njegovih usta i zuba u budućnosti. Period od početka nicanja mlečnih zuba pa do treće godine života je idealan za prvu posetu stomatologu. Pored pregleda zdravlja usta, zuba i desni, procene rasta i razvoja vilica, provere zagrižaja, lekar Vam može pružiti sve neophodne informacije. Upoznaće Vas sa metodom pravilnog održavanja oralne higijene Vašeg deteta, kao i sa svim preventivnim merama koje je potrebno sprovesti u određenom uzrast.
Kada je pravo vreme za prvu posetu stomatologu?
Veoma je važno da prva poseta stomatologu bude pozitivno iskustvo i protekne prijatno. Važnu ulogu u pripremi Vašeg deteta imate baš Vi. Mi Vam možemo pomoći tako što ćemo Vas uputiti šta bi bilo dobro da uradite ili kažete i šta nikako ne bi trebalo. ZAPAMTITE, deca se ne rađaju sa strahom od stomatologa – već ga stiču kroz negativno iskustvo.
Ono što možete uraditi pre posete stomatologu
- Razgovarajte sa detetom na pozitivan i opušten način. Predstavite posetu stomatologu kao interesantno iskustvo za Vas i za Vaše dete
- Pričajte sa detetom na način koje će ono lako razumeti. Izbegavajte reči kao što su "bušenje", "bol", "igla", "anestezija" i sl. Mi koristimo reči kao što su "vodica za uspavljivanje zubića" – za antesteziju, "specijalno čišćenje ili pčelica" – za obradu zuba, "dobijanje zvezdice" – za plombu, "crvić" – za kvar.
- Objasnite Vašem detetu da će mu lekar "brojati", "prati" i "slikati" zubiće. Ako mu budete objasnili tok pregled i proces čišćenje zuba, dete će znati šta da očekuje.
- Igrajte se kod kuće "zubara" sa svojim detetom. Prvo se pretvarajte da ste Vi "zubar" i izbrojte mu zube, a onda zamenite uloge i dozvolite Vašem detetu da bude "zubar".
- Čitajte Vašem detetu edukativne priče o odlasku kod stomatologa.
- Zakažite posetu stomatologu kada je dete odmorno
- Stavite detetu do znanja da Vi redovno posećujete stomatologa
- Dajte dobar primer tako što će te prati svoje zube svakoga dana.
- Budite opušteni i mirni. Ako ste uplašeni i zabrinuti, Vaše dete će to osetiti.
Ono što nikako ne bi trebalo da uradite pre posete stomatologu
- Ne prenosite Vaše strahove od odlaska kod stomatologa na dete. Ono će to osetiti.
- Ne koristite negativne reči kao što su : "bol", "inekcija", "igla" ili "bušenje" u prisustvu Vašeg deteta
- Ne koristite odlazak kod stomatologa kao kaznu.
- Ne dozvoljavajte da bilo ko priča strašne priče o stomatolozima u prisustvu Vašeg deteta
- Ne brinite ako Vaše dete bude plakalo tokom posete stomatologu, pošto je takva reakcija savršeno normalna za malu decu kad se nađu u novoj situaciji.
- Ne brinite ako Vaše dete bude plakalo tokom posete stomatologu, pošto je takva reakcija savršeno normalna za malu decu kad se nađu u novoj situaciji.
- Budite oprezni da ne preterate. Ako budete isuviše pridavali značaju odlasku kod stomatologa, postaće "isuviše značajno".
- Nakon posete stomatologu, pričajte sa detetom o tome i podsetite ga koliko je bilo zabavno.
Karijes mlečnih zuba
Karijes se na mlečnim zubima veoma brzo stvara i razvija jer je njihova gleđ veoma tanka u poređenju sa stalnim zubima. Ako se karijes javi, veoma je važno da se što pre sanira. U ovoj fazi se veom lako zub može izlečiti. Ako se karijes proširi, zahtevaće mnogo veću sanaciju (restauraciju) i postaće bolan za dete. Ne lečen kariozan zub bilo mlečni ili stalni može dovesti do ozbiljne infekcije (abcesa) koji često rezultira ekstrakcijom (vađenjem)zuba ili u krajnjem slučaju hospitalizacijom. U slučaju da mlečni zub mora da se odstrani, kao posledica ne lečene infekcije, biće potrebno napraviti distancer. U suprotnom, susedni zub će se pomeriti i zauzeti mesto stalnom zubu.
Cirkularni karijes(sindrom flašice)
Cirkularni karijes ili sindrom bebi flašice je karijes koji se najčešće javlja kod beba i male dece. Razvija se veoma brzo kao posledica čestog davanja preko flašice, duži vremenski period tečnost koja sadrži šećer. Ovom vrstom karijesa su najčešće zahvaćeni prednji gornji zubi.
Problem najčešće nastaje kada se dete uspavljuje sa flašicom u kojoj se nalazi mleko, sok, zaslađena voda i sl. Dok dete spava, šećer iz tečnosti se taloži (najviše na prednjim, gornjim zubima). Bakterije koji se normalno nalaze u ustima svakog deteta pretvaraju šećer u kiselinu koja dovodi do razvoja karijesa. Ovaj zubni kvar je vrlo karakterističnog izgleda i vide se, najčešće, kao tamne mrlje na svim prednjm zubima.
Vi možete sprečiti cirkularni karijes
- perite zube detetu svakog dana
- nemojte davati detetu da se uspavljuje sa tečnostima koje sadrže šećer
- nemojte davati detetu tečnosti koje sadrže šećere da biste ga umirili, naročito duži vremenski period
- dajte Vašem detetu običnu vodu kada je žedno
- vodite dete redovno na kontrole kod stomatologa
Veoma je važno da stomatološki pregledi budu redovni, svakih 6 meseci. To je najbolji način da se izbegnu eventualni problemi. Pri kontrolama, stomatolog može videti i minimalnu karijesnu promenu koja, ukoliko se ne sanira, može imati za posledicu rani gubitak zuba. U kasnijoj fazi, svaki izgubljeni zub može izazvati brojne nepravilnosti koje zahtevaju dugotrajnu terapiju.
-
Odavde se jedino moze izaći sa osmehom na licu! Hvala na tome!!!
Sanja // avgust 2009.
-
Ovde radi izuzetno dobro osoblje! Najbolji su, zato uvek dodjite kod dr Marine!
Slavica // oktobar 2009
-
Moje doktorke :-) Sve pohvale!
Vesna // januar 2010
-
Ljubazno i stručno! Hvala.
Milorad // jun 2010
-
Više me ništa ne boli :-) Hvala dr Marini.
Sinisa VI3
-
Gracias por todo! Vosotras sons muy profesionales y, claro, muy amables!!! De hoy voy a sonreir cada dia!!!
Maria Rosa // junio 2010
-
Već tri meseca idem kod zubara, ovo nisam mogao ni u najludjim snovima da sanjam! Ali....čuda se dogadjaju!
Marko // novembar 2010
-
Dolazim iz Kopenhagena, jer je usluga i kvalitet za pohvalu!!! Keep up the good work :-)
Dusan // decembar 2010
-
Zahvaljujuci doktorkama ja se više zubara ne plašim!!!
Milos // septembar 2010
-
Ja sam zadovoljan!Profesionalnost, stručnost i ljubaznost!
-
Zelim vam dug i uspešan rad. Najbolji ste.
Milica // decembar 2010
-
Nisam bio u boljoj stomatološkoj prostoriji! Srećan vam bio dan,jer ste mi ga vi ukrasili vašim radom!
Luka // decembar 2010
-
Pravi profesionalci u divno uređenoj ordinaciji! Uvek divna i opuštajuća muzika... :) I najbolja doktorka !
Nikola // decembar 2010
-
Sva sreća u radu, zelim najboljim i najpožrtvovanijim doktorkama! Sa vama je svet lepši, samo nastavite da mi svakoga dana vraćate osmeh na lice. A mi smo zauvek vaši pacijenti!
Marko i Maja // februar2011
-
Profesionalizam, ljubaznost, strpljenje na zavidnom nivou! Zaista sam prijatno i pozitivno iznenadjena! Samo tako nastavite!
Jelena // mart 2011
-
Sve pohvale za prostor i vasu izuzetnu posvecenost poslu, koji ocigledno volite.
Uros // april 2011
-
Dolazim sa drugog kraja Beograda jer se ne bojim i ne boli me kada mi zube popravlja doktorka. Sve pohvale za prostor, ljubaznost, strpljenje i savesnost.
Ruza // jun 2011
-
Evo mene ponovo :-) ali ovog puta dolazim da “belim zuba”. Ne bih se vratila da nemam poverenje, a to se danas tako tesko stice. Ljubim vas!
Milica // jun 2011
-
Super ste!
Isidora // jul 2011
-
Bio je ovo najsladji san odspavan ikad na stolici moje doktorke. Cmok.
Vesna // septembar 2011
-
Dodjoh, videh i pozelih doci opet!
Anica // septembar2011
-
Stomatologija u svom najboljem izdanju!
Milan // septembar2011
-
Sa uzivanjem doci kod zubara, otici nasmejan, srecan i zadovoljan. Hvala vam
Igor // oktobar2011
-
Ja sam najgori pacijent na svetu ali doktorka ima neograniceno strpljenje za slucajeve kao sto sam ja :-)
Tamara // decembar2011
-
I meni su vadil izub i nije bolelo.
Stefan // decembar 2011
-
Jednostavno, brzo, profesionalno. Bravo!
Dragan // januar 2012
-
Doktorka je nezna, oprezna i pazljiva. Kod nje se ne bojim da popravljam zube.
Lazar // april 2012
-
Mnogo pohvala za sve dame u ordinaciji. Uz njih je moj osmeh sve lepsi i lepsi. Hvala.
Snezana // april2013
-
Vrhunska usluga. Izuzetno prijatne i profesionalne doktorke i sestra. Sve najbolje.
Predrag // jun 2013
-
Ovde su svi fenomenalni! Marina je divna. :-)
Ivana // april 2014
-
Od prestrasenog pacijenta do dental zavisnika! A moja kriva trojka sada je daleeeka proslost! Gentle Touch nikada nije bio nezniji i ja se ovde osecam kao kod kuce. Super ste devojke!
Ivana // maj 2014
-
Super ste! Obozavamo vas!!
Maki i Gagi // jun 2014
-
Najbolje ste! Svaka cast za uslugu i profesionalni pristup pacijentu. Pohvale za sve!
Daliborka // jun 2014
-
Jako simpaticne, fine i uvek nasmejane dame.
Ugljesa // septembar 2014
-
Volim najbolje zubarke na svetu. Voli vas vasa Anci
Anci // januar 2015

Lečenje zuba naprednom tehnologijom
Mašinska obrada kanala i punjenje zuba bioaktivnim materijalima predstavlja naprednu endodontsku terapiju kojom su šanse da se spasi inficirani zub dras…

Da li stomatolog može otkriti rizične pacijente za pojavu komplikacija izazvanih koronavirusom?
Uzimajući u obzir zajedničke faktore rizika i komorbiditeta stomatolog može da izdvoji rizičnu grupu za pojavu komplikacija kod COVID-19...

POVRATAK U BUDUĆNOST- NO PREP VINIRI
Da li je tačna tvrdnja “no prep viniri su nova napredna metoda” i da li je moguće dobiti vinire bez brušenja? Na samom početku primene komp…

VAŽNO OBAVEŠTENJE - STOMATOLOŠKE USLUGE ZA VREME EPIDEMIJE
U skladu sa preporukom Stomatološke komore Srbije a u cilju prevencije daljeg prenošenja virusa SARS-CoV-2 izazivača oboljenja COVID-19 iz porodic…

O sajtu Gentle Touch
Sajt stomatološke ordinacije Gentle Touch odlikuje se velikom informativnošću svog sadržaja, kvalitetnim i sadržajnim tekstovima, solidnom brzinom, p…

Estetska stomatologija
Ponosni smo što možemo da vam ponudimo najpopularnije estetske tretmane po najvišim svetskim standardima. Opisane estetske procedure su najčešć…

BELE KREDASTE MRLJE NA ZUBIMA
Koliko smo samo puta u svojoj praksi videli lepe osmehe čiju lepotu umanjuju bele kredaste mrlje rasute po površinama zuba. Sve što smo do sada mogli j…

Bezmetalne krunice - moderna opcija za lep osmeh
Bezmetalne krunice predstavljaju spoj vrhunske estetike i biokompatibilnosti. Bezmetalne krunice mogu biti izrađene od cirkonije ili litijum-disilikata.

DAN ZUBIĆ VILE - Dečija Stomatologija
Zajedno sa našim najmlađim pacijentima slavimo Internacionalni dan zubić vile 28 februar. Po promotivnoj ceni zalivaćemo fisure stalnih i mlečnih zub…

Kako se leči herpes?
Saznajte koji je najbrži način za lečenje odnosno uklanjanje herpesa na usni. Primena lasera u stomatologiji je napredovala, groznice na usni...

Savremene metode ispravljanja zuba
Lep osmeh i zdravi zubi su jedna od važnih karakteristika koje utiču na lepotu lica. Zato ukoliko vodite računa o svom izgledu, ali i zdravlju važno j…

Parodontopatija- lečenje laserom
Bitno je da oralna higijena bude redovna i pravilna jer se tako spečava nastanak neke od bolesti zuba. Najčešća oboljenja kod pacijenata su karijes i …

Bezmetalne krunice od cirnonije za vaš lepši osmeh
Najveći deo naše populacije se ne može pohvaliti savršenim zubima, čak najvećem broju ljudi nedostaje barem jedan zub. Upravo zbog potreba pacijenat…

Sve što treba da znate o implantima
Ugradnja implanta zuba predstavlja idealno rešenje za nedostatak jednog ili više zuba. Implanti zuba, su zapravo, pravljeni u obliku titanijumskog šraf…

Sve što ste želeli da znate o uklanjanju frenuluma i frenektomiji
Šta je frenulum, a šta frenektomija? Koje vrste intervencija su dostupne pacijentima i kako napraviti pravi izbor. Više informacija o frenektomiji pro…

Biolase - čuvar vitaliteta vašeg zuba
Većina ljudi je verovatno čula za takozvano „vađenje živca“ i gotovo kod svih ove reči izazivaju neku vrstu straha. Iako ne zvuči kao baš najpr…

Rizici i posledice nestručnog izbeljivanja zuba
Neadekvatna primena sredstva za izbeljivanje zuba lako može dovesti do oštećenja zdravlja vaših zuba, odnosnoh mekih tkiva čije se osetljivost poveć…

Primena lasera u stomatologiji
Stalni napredak tehnologije i inovativnost u pronalaženju najefikasnijih metoda u lečenju dovele su do sve češće primene lasera u stomatologiji, ali …

Lečenje kanala korena zuba
Razlog najvećeg broja poseta stomatologu jeste lečenje kanala korena zuba. Kako su prve asocijacije na ovu boljku bol i neprijatnost, neretko se odlazak…

Primena lasera u lečenju zuba - endodoncija
Primena lasera u endodontskoj terapiji spasila je dosta zuba od vadjenja. Zašto laser predstavlja zlatni standard u USA pročitajte u tekstu koji sledi. …

Damon sistem bravica - fiksna proteza
U društvu u kome je izgled veoma bitan, neatraktivan osmeh daje veoma loš utisak. Zubi u lošoj poziciji ne daju adekvatnu potporu mišićima lica pa os…

Biolaser epicX
Biolaser epicX - nova tehnoloska dostignuća u stomatologiji Savremena stomatologija u cilju rešavanja problema na mekim tkivima ,kao što je pripoj …

Koji implant je najbolji?
Samo nekoliko implantnih sistema ima višedecenijsku naučnu studiju. Prilikom ugradnje implanata veoma je značajno napraviti dobar izbor koji vam pruža…

Estetska stomatologija - pregled i procedura
Sve procedure vezane za estetsku rekonstrukciju osmeha „smile makeovers“ počinju pregledom i razgovorom gde utvrdjujemo šta je to što Vi želite, a…

Šta zaista stomatolozi misle o svojim pacijentima
Šta stomatolozi zaista misle? Pitali smo naše kolega šta zaista misle o svojim pacijentima. Ono što smo čuli iz njihovih usta promeniće odnos prema…

Kompozitne ili keramičke fasete
Fasete predstavljaju tanak sloj materijala (keramike ili komozita) koji prekriva vidljive površine zuba dajući lepši oblik i boju. a svakako doprinosi …

Izbeljivanje zuba - najčešća pitanja
Saznajte odgovore na najčešće postavljana pitanja u vezi izbeljivanja zuba. Zašto izbeljivanje osobama ispod 15 godina nije preporučljivo? Da li j…

Rizici izbeljivanja zuba u salonima lepote
Može li bilo ko osim stomatologa da predupredi štetno dejstvo izbeljivača i na bezbedan način izvede celu proceduru? Ovo je pitanje koje treba da post…

PRF terapija
PRF terapija pospešuje procese zarastanja na više načina. U trombocitima se nalaze faktori rasta koji podstiču zarastanje oštećenog tkiva, pozi…

Cirkonija, litijumdisilikat, zlato-keramika, kompozitna keramika...
Izbor keramičkih sistema diktira situacija u ustima, ali nije uvek lako ubediti pacijenta da najskuplje rešenji možda u njihovom slučaju nije i najbol…